odpowiednia dieta

Jak jeść, aby czuć się zdrowiej i zrzucić parę kilogramów?

Przejście na dietę nie zawsze musi oznaczać chęć mocnej redukcji wagi. Czasem po prostu chcielibyśmy zmienić coś w swoim życiu na lepsze, dodać sobie energii lub też zaradzić różnego rodzaju problemom zdrowotnym. Tymczasem to, co jemy ma dla nas ogromne znaczenie i wpływa na kondycję fizyczną naszego organizmu, jak i na nasze samopoczucie psychiczne. Dlatego też odpowiednia dieta może nas podbudować i dodać nam motywacji do nowych wyzwań, a złe komponowanie posiłków może sprawić, że ciągle będziemy czuć się ospali, znużeni i zmęczeni.

Warto jeść często, ale mniejsze porcje

Ogromnym błędem jest pomijanie niektórych posiłków w ciągu dnia. Wprost niedopuszczalne jest pomijanie śniadań, co dla naszego organizmu jest znakiem, że powinien magazynować swoje zapasy na czas głodówki. W efekcie ominięcia śniadania często rzucamy się na obiad zjadając podwójne porcje i tym samym rozpychając niepotrzebnie swój żołądek. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie około 5 posiłków dziennie w odstępach co około 3 godziny czasu. Zmniejszamy wówczas porcje, ale też jedząc regularnie dość szybko powinniśmy odczuć, że mniejsze porcje w takich odstępach czasu są dla nas jak najbardziej wystarczające. Taka strategia odżywiania się pozwala podkręcić nasz metabolizm, a nasz organizm nie musi magazynować zapasów na ewentualne „ciężkie czasy” bez posiłku.

Koniecznie powinniśmy odstawić słodycze

Bardzo wiele osób przyznaje, że to właśnie słodycze stanowią dla nich największe wyzwanie. Dzieje się tak też z tego względu, że cukier działa uzależniająco. Jeśli więc zaczynamy regularnie zjadać ciastka, batony, słodzić herbatę i kawę- będziemy tego potrzebować regularnie i w coraz większych ilościach. Dodatkowo, zaraz po zjedzeniu czegoś słodkiego w naszym organizmie skacze poziom cukru we krwi, czujemy euforię i zadowolenie, jednak, aby taki stan rzeczy utrzymać- musielibyśmy zjadać kolejne i kolejne porcje. Tym samym narażamy się na skoki cukru we krwi, które naprawdę nie są niczym przyjemnym. Kolejną ważną rzeczą jest to, że słodycze są zazwyczaj produktami bardzo kalorycznymi, które oprócz sporej zawartości tłuszczu nie mają w swoim składzie zbyt wiele wartościowych substancji odżywczych. Z tego względu spokojnie można powiedzieć o nich, że są to puste kalorie. W efekcie ich przyjmowania w dużej ilości- zjadamy dziennie znacznie więcej niż jesteśmy w stanie spalić, co szybko kończy się nadprogramowymi kilogramami, a nawet nadwagą.

Zdrowe jedzenie to świeże jedzenie

A najlepsze są te warzywa i owoce, które akurat są zbierane w sezonie. Wówczas mają one też w sobie znacznie mniej chemii, ale też po prostu- są smaczniejsze. To, co na pewno powinno się znaleźć w naszej diecie to warzywa, a także może to być jedna porcja owoców dziennie- pamiętajmy bowiem o tym, że są one zdrowe, ale też są bogate w cukry proste. Aby jeść zdrowo warto też zrezygnować z bułek i białego pieczywa na rzecz tego ciemniejszego, które zazwyczaj zawiera znacznie więcej błonnika.