Na czym polega rentgen stomatologiczny? Przygotowanie i przebieg

Badanie za pomocą promieniowania rentgenowskie to metoda prześwietlenia ciała znana nam już od dawna. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać dokładny obraz wnętrza naszego ciała, naszych mięśni, kości, tkanek, dzięki czemu możliwe jest wykrywanie chorób, schorzeń i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Mimo że sporo mówi się o rakotwórczym działaniu promieni X, to rozsądne z nich korzystanie jest na tyle bezpieczne, że umożliwia wykonanie rentgena stomatologicznego.

 

Kiedy zdecydować się na rentgen zębów?

Prześwietlenie zębów wykonuje się zazwyczaj w wyniku skierowania nas na to badanie przez odpowiedniego lekarza – nie tylko stomatologa. Bóle szczęki i zębów, które odbywają się bez określonej przyczyny, są powodem do wykonania rentgena stomatologicznego. U dentysty możemy często spotkać się ze skierowaniem na takie właśnie badanie, jeśli podejrzewa on u nas obecność głęboko osadzonej próchnicy. Oprócz tego możemy wykonać takie badanie, jeśli doszło do jakiego urazu, a także w momencie, gdy lekarz podejrzewa ukryte stany zapalne. Co ważne, zdjęcie RTG zęba jest kluczowe przy leczeniu protetycznym. Decydując się na nie, musimy liczyć się z koniecznością przyjmowania niewielkiej ilości, ale niezbędnej dawki promieni X.

 

Jakie są rodzaje rentgena stomatologicznego?

Co ciekawe, prześwietlenie zębów nie jest zawsze takie samo. Istnieją jego różne rodzaje, których zastosowanie zależne jest od konkretnych problemów, z jakimi się borykamy.

 

  • Zdjęcie cefalometryczne – bardzo ważne w diagnostyce wad zgryzu. Wykorzystuje się je po to, aby móc ocenić przyczynę wad zgryzu. Dokonuje się to poprzez ocenę położenia szczęki oraz żuchwy względem czaszki. Uzyskany obraz pozwala nam zrozumieć tę zależność.

 

  • Zdjęcie pantomograficzne — jest wykonywane, kiedy lekarz chce zobaczyć pełen obraz twarzoczaszki. Jest on często niezbędny do dalszego leczenia. Przedstawia on wszystkie informacje na temat zębów, które są potrzebne do ich oceny. Można na jego podstawie określić wady związane z nieprawidłowym wyżynaniem się zębów albo zatrzymaniem ich wyżynania, jak to często bywa w przypadku zębów mądrości.

 

  • Punktowy rentgen zęba – wykorzystywany przy leczeniu punktowym, gdy wiemy gdzie leży problem, ale chcemy dokładniej się mu przyjrzeć. Możemy dzięki niemu wykryć wszelkie zmiany okołowierzchołkowe zęba. Możliwe jest także odkrycie głęboko osadzonej próchnicy, której nie widać gołym okiem.

 

Rentgen zębów – przygotowanie i przebieg

Do prześwietlenia zębów nie musimy się szczególnie przygotowywać. Jedyną ważną kwestią, o której musimy pamiętać, to poinformowanie lekarza o ewentualnej lub rzeczywistej ciąży. W takim wypadku badanie może zostać przesunięte na termin po porodzie, jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowego działania.

 

Rentgen stomatologiczny może odbyć się w sposób tradycyjny za pomocą specjalnej kliszy. Pacjent przytrzymuje ją sobie w jamie ustnej i po chwili otrzymuje RTG zęba. Innym sposobem jest użycie nowszej technologii, jaką jest rentgen cyfrowy. W takim wypadku w ustach pacjenta musi znaleźć się czujnik cyfrowy. Dokładność zdjęcia jest taka sama, jednak dawka promieniowania jest nieco mniejsza.