jedzenie owoce warzywa

Owoce i warzywa- naprawdę warto je jeść?

Owoce i warzywa z całą pewnością powinny się znaleźć w każdej, dobrze zbilansowanej diecie. Istnieje ku temu przynajmniej kilka powodów i z pewnością warto mieć je na uwadze. Po pierwsze, są one zazwyczaj produktami niskokalorycznymi, które jednocześnie zawierają w sobie dużo witamin i wartościowych pierwiastków. Znacznie lepiej jest więc dodać je do swojej diety zamiast faszerować się syntetycznymi witaminami o mniejszej przyswajalności. Kolejną ważną kwestią jest to, że najczęściej są to produkty lekkostrawne, które dodatkowo podkręcają nasz metabolizm. Jest to też żywność nieprzetworzona, a jeśli dodatkowo pochodzi z upraw ekologicznych- całkowicie przyjazna dla naszego organizmu.

Warzywa i owoce można z powodzeniem jeść na surowo

W szczególności dobrze sprawdzają się one jako przekąski, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zmieniamy naszą dietę i na początku mocno nas ciągnie do podjadania pomiędzy posiłkami, gdyż czujemy pewien deficyt kalorii. Jako przekąski znacznie lepiej sprawdzają się warzywa, gdyż zazwyczaj zawierają w sobie znacznie mniej cukru od owoców. Idealną przekąską jest marchewka, którą można pokroić w słupki i tak naprawdę bez wyrzutów sumienia jeść pomiędzy posiłkami. Szybko odczujemy, że taka przekąska to naprawdę dobre i wartościowe jedzenie, zwłaszcza jeśli przyrównamy ją do popcornu, czekolady lub też frytek.

Warzywa i owoce można wykorzystać do przygotowania wartościowych koktajli

Pierwszą opcją jest wyciskanie z nich soków. Tutaj najlepiej sprawdzi się wyciskarka wolnoobrotowa, która będzie w stanie pozyskać dla nas sok nawet z tych warzyw i owoców, które są mniej soczyste. Przygotowanie koktajlu zazwyczaj jest bardzo proste, a obok warzyw i owoców możemy tutaj dorzucić różne ziarna, ale też bakalie, jogurt czy mleko. Tym samym koktajl spokojnie może nam zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia i będzie stanowił dla naszego organizmu prawdziwą bombę witaminową.

Warzywa i owoce zawsze warto dodawać do różnego rodzaju potraw

Świeża i pyszna surówka, a może jogurt naturalny z dodatkiem borówek, ewentualnie pyszna owsianka z malinami- owoce i warzywa mogą stanowić świetne uzupełnienie i uatrakcyjnienie wielu dań, zwłaszcza jeśli akurat mamy sezon i są one bardzo łatwo dostępne oraz naprawdę smaczne. Możemy wybierać te przepisy, w których znajdują się zdrowe i wartościowe warzywa, możemy częściej robić sałatki lub też zupy- kremy oparte o różnego rodzaju warzywa. W taki sposób możemy też uczyć nasze dzieci tego, że warzywa mają swój smak i można je przygotować w taki sposób, aby wyglądały zachęcająco i aby doskonale smakowały.

O jedzeniu warzyw i owoców powinniśmy pamiętać nie tylko od czasu do czasu, ale zawsze. Dzięki temu będziemy czuć się zdrowsi, a i nasze samopoczucie będzie znacznie lepsze. A może nawet warto spróbować samodzielnej uprawy warzyw w ogródku lub na balkonie, co pozwoli nam kontrolować cały proces ich dojrzewania tak, aby były w pełni ekologiczne.