jak dbać o zdrowie

Czas wziąć pod lupę własne zdrowie i samopoczucie

Tak naprawdę powinniśmy przejmować się swoim zdrowiem nie tylko od święta, kiedy coś boli lub kiedy idzie wiosna i zauważamy, że mamy problemy z wagą czy ze słabą kondycją. Warto bowiem uświadomić sobie, że dobre samopoczucie jest podstawą wszystkiego i warunkuje wiele innych spraw w życiu, jak szczęśliwe życie rodzinne czy zawodowe. Wobec tego, jak dbać o zdrowie i co robić, aby poprawić swoje samopoczucie? Dbanie o siebie i o swoje zdrowie powinno dotyczyć wielu aspektów naszego życia.

Po pierwsze- warto wiedzieć, jaka jest kondycja naszego organizmu

Żeby rzeczywiście to wiedzieć, konieczna jest regularna diagnostyka. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem jest wybranie się przynajmniej raz w roku- na przykład podczas wiosennego przesilenia- do laboratorium, aby zbadać sobie krew, wykonać badanie moczu i zobaczyć, czy mamy w granicach normy parametry związane z cukrem we krwi, poziomem żelaza, cholesterolem, hormonami tarczycy, czy też czy mamy odpowiednie ilości ważnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków takich jak magnez czy potas. Taka diagnostyka pozwala ocenić ogólną kondycję naszego organizmu i daje możliwość szybkiego wychwycenia ewentualnych problemów zdrowotnych. Badania nie są trudne do przeprowadzenia i nie zajmują zbyt wiele czasu- udanie się więc do laboratorium raz w roku nie powinno być dla nas zbytnio obciążające.

Po drugie- odpowiedni sposób odżywiania się

To, w jaki sposób się odżywiamy wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale i na nasz układ pokarmowy, a także na nasze samopoczucie. Zbyt duże ilości cukrów i tłuszczów nie tylko powodują szybkie przybieranie na wadze, ale też sprawią, że będziemy ociężali i ospali. Wyobraźmy sobie bowiem, że wiele produktów może być smacznych, ale może zawierać w sobie tylko i wyłącznie puste kalorie, które są dla naszego organizmu całkowicie bezwartościowe. Z pewnością powinniśmy więc ograniczać słodycze, a także dania kuchni fast food. Najlepszym rozwiązaniem będą natomiast świeże produkty sezonowe, które są w najmniejszy sposób przetworzone. Aby nasze samopoczucie było dobre, a przemiana materii szybka, powinniśmy planować posiłki co około 3 godziny i dbać o to, aby porcje nie były zbyt duże i nie powodowały u nas uczucia ciężkości. Taki sposób odżywiania da nam niesamowite ilości energii do coraz to nowych wyzwań.

Warto się ruszać, aby zawsze czuć się dobrze

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest aktywność fizyczna. Oczywiście, nie każdy musi lubić ćwiczenie na siłowni czy wyciskanie z siebie siódmych potów z filmikami treningowymi przed telewizorem. Każdy powinien jednak znaleźć dla siebie taką aktywność fizyczną, która będzie sprawiać mu przyjemność, gdyż to nie tylko dobre dla naszej kondycji fizycznej, ale i psychicznej. Mogą to być dłuższe spacery, nordic walking, spokojny jogging po parku lub krajoznawcza jazda na rowerze, a może nawet skakanie na skakance. Pamiętajmy też o tym, że ruch na świeżym powietrzu powoduje uwalnianie się w naszym organizmie hormonów szczęścia.