Działanie paneli fotowoltaicznych- co warto wiedzieć na temat instalacji?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to przyszłościowe i rozsądne posunięcie, które pozwala danemu gospodarstwu domowemu na samodzielne produkowanie prądu na własny użytek oraz ewentualną odsprzedaż nadwyżki, jaka zostanie wyprodukowana. Jednakże, ze względu na fakt, że instalacja fotowoltaiczna to spore przedsięwzięcie- warto na jej temat wiedzieć jak najwięcej jeszcze zanim zdecydujemy się zgłosić do firmy, która taką instalację dla nas wykona.

Czy prąd jest produkowany przez instalację tylko w te dni, kiedy mamy pełne nasłonecznienie?

Jest to bardzo często zadawane pytanie, które niejako dotyczy wydajności całej instalacji oraz tego, jak sprawne są panele, na które się zdecydujemy. Oczywiście, instalacja najwydajniej pracuje w dni słoneczne, najnowsze ogniwa są jednak w stanie pracować także w bardziej pochmurne dni, a nawet w te, kiedy pojawiają się niewielkie opady deszczu. Największy uzysk można oczywiście uzyskać w miesiącach letnich, kiedy mamy najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia i kiedy słońce operuje na niebie bardzo mocno.

 

Mając już sprawnie działającą instalację można na bieżąco śledzić jej pracę poprzez specjalną aplikację, którą instaluje się na smartfonie. Tym samym można precyzyjnie szacować, ile prądu będziemy w stanie wyprodukować w ciągu roku. Możemy być wręcz zaskoczeni, jak efektywnie może taka instalacja pracować w praktyce.

Opłacalność inwestycji- po jakim czasie ma ona szanse się zwrócić?

Nie ma gotowej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystkie te aspekty są kwestią bardzo indywidualną każdego gospodarstwa domowego. Zapraszając do siebie potencjalnego wykonawcę instalacji, takiego jak chociażby firmę Electromasters (strona https://elektromasters.com.pl/fotowoltaika-slaskie/) możemy poznać już więcej szczegółów. Specjalista poprosi nas o podanie tego, jakie mamy roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.  Zaproponuje nam także odpowiednią ilość paneli tak, aby pokryć nasze zapotrzebowanie, a także wyceni koszt całkowity realizacji projektu. Przedstawi nam różnego rodzaju panele, które mogą się różnić sprawnością oraz okresem gwarancji. Najczęściej będziemy mogli też wybrać model falownika. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę, że opłacalność inwestycji jest też uzależniona od cen prądu- te jednak stale mają tendencję zwyżkową. Dlatego też, tak naprawdę, koszt inwestycji może się zwrócić już po kilki latach od założenia paneli fotowoltaicznych.