zabieg

Czy warto wybrać się na zabieg elektroterapii?

Elektroterapia jest zabiegiem bardzo popularnym, który bardzo często znajduje zastosowanie w fizjoterapii i jest rekomendowany wielu pacjentom z różnymi schorzeniami. Taka fizjoterapia odbywa się zazwyczaj seriami, a więc trzeba przygotować się na to, że trzeba będzie przejść przynajmniej kilka takich zabiegów w określonych odstępach czasu, aby uzyskać odpowiedni efekt. W praktyce, zabieg elektroterapii polega na aplikowaniu odpowiednio dobranego prądu. W zależności od tego z jakim schorzeniem ma się do czynienia i jaki efekt fizjoterapeutyczny chce się uzyskać, prąd może mieć charakter stały, zmienny lub impulsowy. Aby możliwa była kuracja, konieczne jest wykorzystanie specjalnego aparatu, który pozwala na generowanie leczniczych prądów. Elektroterapia jest zabiegiem wykonywanym przez wiele ośrodków rehabilitacyjnych, zarówno prywatnych jak i publicznych, w tym także w ośrodku ICLB: https://iclb.pl/zabiegi/elektroterapia/.

Jakie efekty można uzyskać?

Zabieg elektroterapii pozwala radzić sobie z różnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie całego ciała. Trzeba tylko dobrze dobrać miejsce aplikacji, a także charakter prądu, jaki będzie zaaplikowany. Jest to odpowiednie leczenie w przypadku występowania w organizmie różnych stanów zapalnych. Prąd działa na tkanki stymulująco, poprawia ukrwienie oraz odżywienie tkanek całego organizmu. Zabiegi z wykorzystaniem leczniczego prądu będą odpowiednie przy wszelakich schorzeniach kręgosłupa- wtedy, kiedy mamy do czynienia z dyskopatią, a także kiedy odczuwamy ostry, a także przewlekły ból. Elektroterapia jest rekomendowana przy nerwobólach, a także zapaleniu tkanek miękkich czy przy różnych chorobach reumatycznych. Będzie też odpowiednia przy zwyrodnieniach stawów czy przy rwie kulszowej. Zabiegi z wykorzystaniem leczniczego prądu są też skuteczną terapią pozwalającą odzyskać sprawność po różnego rodzaju wypadkach, kontuzjach, złamaniach i zwichnięciach. Przyspieszają proces zdrowienia i pozwalają na powrót do pełnej sprawności.

Kiedy zabieg nie powinien być wykonywany?

Pomimo leczniczego charakteru aplikowanych prądów, zabieg nie zawsze może być przeprowadzany- istnieją bowiem różnego rodzaju przeciwwskazania, takie jak na przykład posiadanie wszczepionych różnego rodzaju urządzeń reagujących na prąd- chociażby rozrusznika serca, endoprotez czy implantów metalowych. Zabiegów nie powinno się wykonywać będąc w ciąży ani też w momencie, kiedy posiadamy różnego rodzaju zapalenia skóry, owrzodzenia, wysypki i zmiany skórne, a nawet ostre stany zapalne czy zaburzenia czucia. Może się też zdarzyć, że dany pacjent może się wykazać wyjątkową nietolerancją na prąd, co sprawia, że zabieg nie powinien być kontynuowany ani powielany w przyszłości. Najlepiej więc skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiedni rodzaj prądu oraz zarekomenduje rozłożenie poszczególnych zabiegów w czasie. O skuteczności elektroterapii najlepiej jest bowiem przekonać się na własnej skórze. Na pewno nie powinna być ona szkodliwa.